Plnenie klimatizácie

Klimatizácia vo vozidle

Používanie klimatizácie v aute má svojich zástancov aj odporcov. Ako napokon množstvo iných technických vymožeností. Medzi základné pozitívne vlastnosti klimatizácie bez pochyby patrí lepšia koncentrácia vodiča počas jazdy za optimálnej teploty, pretože vysoké teploty a dusno vodiča veľmi ľahko vyčerpajú. Ďalším pozitívom je vyššia kvalita vzduchu, keďže filtre klimatizácie zachytia prach, alergény a iné znečistenie z prostredia.

Ako udržiavať klimatizáciu v dobrom stave?

  1. Zverte sa do rúk odborníkom nášho autoservisu. Približne raz za rok je dobré nechať si klimatizáciu skontrolovať. Jej porucha počas horúčav resp. počas cesty na dovolenku by nepotešila asi žiadneho cestujúceho.
  2. Pravidelne čistite. Klimatizačné filtre zachytávajú prach a alergény, preto sa odporúča ich vyčistenie pred každou dovolenkovou sezónou.
  3. Dezinfikujte. Baktérie a plesne zvyčajne spôsobujú nepríjemný zápach, preto sa odporúča každoročná dezinfekcia odparovača a vyčistenie trubiek. Platí to aj v prípade, že žiadny zápach necítite. Baktérie a plesne si tam cestu vždy nájdu.

Aké sú najčastejšie poruchy klimatizácie vo vozidle?

  • prestáva chladiť, ide pravdepodobne o nedostatok chladiva. Prirodzený únik chladiacej zmesi počas roka je cca 10-15% aj vtedy, keď je klimatizácia  a tesnosť sústavy v úplnom poriadku. Takýto únik ešte nespôsobuje pokles účinku klimatizácie.
  • po zapnutí zapácha, je to spôsobené práve nadmerným usadzovaním vlhkosti vo výparníku, ktorý nemá pri častom používaní možnosť vyschnúť. Zápach môže spôsobovať aj príliš zanesený peľový filter.
  • vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky, môže ísť o poškodený kompresor. V ňom koluje olej, ktorý sa postupne opotrebúva. Ak nie je klíma používaná pravidelne, olej sa usadzuje a po prvom spustení klímy môže dôjsť práve k poškodeniu kompresora.

Ako sa vyvarovať poruchám klimatizácie vo vozidle ?

Minimálne raz do roka najlepšie pred letom si dajte klimatizáciu vyčistiť v servise, kde vám ju napoja na zariadenie (plničku), ktoré vnútorné chladivo kompletne zo systému odsaje a prefiltruje cez filtračný systém. Zároveň prečistí a doplní aj olej  v klimatizačnom kompresore. Vyčistenú chladiacu vyčistenú zmes správne natlakuje podľa požadovaných noriem daného typu auta späť do klimatizačného systému.

Koľko zaplatíte za plnenie klimatizácie v našom autoservise ?

Cena plnenia klimatizácie závisí od množstva doplneného chladiva a oleja v klimatizačnom kompresore. Štandardná cena doplnenia klimatizácie je od 30,00 €